دوره های در حال برگزاری طب سنتی

  •  طب سوزنی مقدماتی 

این دوره در 12 جلسه 3 ساعته برگزار می گردد . مدرس : جناب آقای حکیم کتابی 

روزهای یکشنبه ساعت 15 الی 18

  • ماساژ درمانی ویژه بانوان

این دوره ویژه کارمندان بانو بنیاد فرهنگی رفاه برگزار می گردد (دوره ویژه عموم در حال ثبت نام می باشد )

مدرس: سرکار خانم شمسایی

روز های شنبه ساعت 15 الی 18

 

  • طب سنتی مقدماتی ،پایه و پیشرفته

 

دوره طب سنتی مرکز آموزش های تخصصی رفاه در سه مرحله مقدماتی ، پایه و پیشرفته برگزار می گردد که هر مرحله شمال ۱۵ ساعت آموزشی می باشد.

 

سرفصل های دوره طب سنتی مقدماتی عبارتند از:

۱.پیشینه و تاریخچه   

۲.تعریف طب   

۳.تقسیم بندی علم طب   

۴.تعریف طب سنتی   

۵.مزاج شناسی   

۶.اصول ششگانه سلامتی در طب سنتی 

 

  • دوره طب سنتی پیشرفته
 

ارزشیابی اولیه . هوا و نقش آن در پیشگیری . آب و حمام و نقش آن در حفظ سلامتی . غذا و نقش آن در حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری ها . تعریف غذا از نگاه طب سنتی به یک ماده خوردنی . تعریف دوا غذاها ، غذا دواها ، غذای مطلق ، دوای مطلق ، سم مطلق ، دوای معتدل
صفات اغذیه مفرده، طرق شناخت مزاج غذاها ، مصلحات و ..  داروهای اساسی و رایج مورد استفاده در طب سنتی: شامل حدود۴۰ نوع غذادوا و نسخه. دوا غذا و داروی های رایج معرفی داروهای شایع مصرفی . خواب و بیداری از دیدگاه طب ایرانی . ورزش و سلامتی از دیدگاه طب ایرانی. اعراض نفسانی از دیدگاه طب ایرانی. اصول کلی دفع مواد زائد از بدن ( استفراغ و احتباس ) . چگونگی تدبیر افراد با مزاج های مختلف . چگونگی تدبیر جماع . چگونگی تدبیر اطفال،جوانان،کهول و مشایخ . نبض شناسی

 

 

  •  آشنایی با گیاهان دارویی (مفردات)

 

این بخش بسیار گسترده است و در واقع بخش عظیمی از طب سنتی را به خودش اختصاص میدهد.

داروشناسی از مفردات شروع میشود که مفردات عبارت است از مواد معدنی و گیاهی و حیوانی که برای درمان بیماریها یا حفظ صحت استفاده میشوند و تا قراربادین و نسخ و چگونه تدبیر کردن و ساختن نسخه ها هست.

داروشناسی و دارو سازی که از مهمترین بخش طب سنتی بوده حاوی اطلاعات بسیار ارزشمندی در ارتباط با داروها و مواد معدنی و حاوی فرمول ها و درمانشان می باشند بنابراین می طلبد که در دوره مستقل داروشناسی به تفصیل مورد بحث قرار بگیرند.

 

  •  نبض شناسی 

 

 نبض یک فرایند تمام نمای بدن انسان است و جزء اسرار است که حکیمان بزرگ همیشه از آن به حال درون پی برده اند و توانسته اند که بیماری فرد را تشخیص دهند اصولا ابزارهای بسیار مهم تشخیص طب سنتی در شرایطی که سی تی اسکن ، سونوگرافی و آزمایشات مختلف وجود نداشته نبض بوده است.
نبض و آزمایش ادرار و قاروره سه آزمایش و یا دریچه های سه گانه و ابزار خیلی ارزشمند تشخیص بیماری هستند نبض شناسی هم سلامت و هم بیماری را تعریف میکند و وضعیت ارگانهای اصلی بدن چون کبد و مغز وقلب را برای ما بیان میکند بیماریها و وضعیت مزاجی بیمار و حتی  وضعیت روحی بیمار را هم میشود از نبض فهمید.نبض یک رمزگشایی بدن انسان و روش تشخیص پیدا کردن راهکار درمان بیماریهاست البته در تلاش هستیم که در یک دوره نسبتا کاملی  برای علاقه مندان ارائه شود.